MAHALLİ İDARELER SEÇİMİ VALİLER ERZURUM BÖLGE TOPLANTISI. 12.02.2009

T.C.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

 

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

NO: 2009/16

 

 

ANKARA-(12.02.2009) - Mahalli İdareler Seçimleri ile ilgili Valiliklerce alınacak önlemlerin değerlendirilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla düzenlenen “Seçim Güvenliği Bölge Toplantıları” nın dördüncüsü, Erzurum’da gerçekleştirildi.

Seçim Güvenliği Bölge Valiler Toplantısı'nda, Erzurum'un bölgenin önemli bir kültür ve tarih merkezi olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Beşir  Atalay, kendisinin de Erzurum'daki Atatürk Üniversitesinde 10 yıl görev yaptığını anımsattı.

Siyasi partilerin ve adayların yasalar çerçevesinde faaliyette bulunmalarına kolaylık sağlamayı amaçladıklarını dile getiren İçişleri Bakanı Beşir  Atalay, 'halk iradesinin adil, şeffaf ve hür şekilde seçimler yoluyla tecelli ettirilmesi, hukukun üstünlüğüne dayanan çağdaş demokrasilerin en önemli özelliğidir' diye konuştu.

Seçimleri demokrasinin en önemli unsuru olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, şunları söyledi:

'Türkiye olarak övünülecek bir siyasi olgunluğa eriştik. Ülkemiz çağdaş, medeni, demokratik ülkelere örnek olacak tecrübeler yaşadı. 1950'den 2002'ye kadar Türkiye'de 13 milletvekili seçimi yapıldı. Bizim iktidara geldiğimiz döneme kadar Türkiye'de ortalama hükümet etme süresi 16 aydı. 8 milletvekilliği ara seçimi, 11 yerel yönetimler seçimi, 8 Cumhuriyet Senatosu seçimi olmak üzere tam 41 seçim yaşanmış. 2002'den sonrası ile birlikte toplam 44 seçim yaşandı. Her 15-16 aya bir seçim düşüyor. Önceki dönemlerde biraz daha fazla seçim yapılmış, ama 2002'den sonra daha istikrarlı bir dönem var. 

Her seçim demokrasi adına bir kazanım oluyor. Vatandaşlarımız hür iradesini kullanıyor. Seçimlerimiz demokratik ve tartışılmaz süreçler olarak devam etti. İyi ki seçimler var. Seçimler elimizde büyük bir imkan ve fırsattır. Yönetenlerin de test edildiği bir sınav dönemidir.'

Yerel seçimler öncesi her türlü tedbiri aldıklarını belirten İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'yerel seçimlerin ülkemizin her köşesinde huzur ve güven ortamı içinde, tartışmasız ve nizasız  şekilde yapılması için her türlü tedbiri aldık ve almaya devam ediyoruz' dedi.

Yerel seçimlerin gerek seçim çevresi, gerekse ilgilendirdiği kişi sayısına oranla genel seçimlerden daha hassas bir özellik taşıdığını kaydeden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, şöyle konuştu:

'Seçimlerde görüntü ve gürültü kirliliğinin engellenmesi için Bakanlık olarak bir genelge yayımladık. Bu genelgedeki unsurlar seçimlerin tarafsızlık ve güven içinde yönetilmesini amaçlıyor. İl düzeyinde başta valiler olmak üzere diğer tüm görevlilerin sorumluluğundadır. Tarafsızlık kavramını vurguluyorum. Seçimlerde idari yönetimin tarafsızlığı çok önemlidir. Bütün siyasi partiler idarenin bu tarafsızlığını hissetmelidir. Tarafsızlığı zedeleyecek hiçbir tutuma yer verilmemelidir. Hukukun içinde kalınmalı ve tarafsız olunmalıdır.'

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, seçimlerin sağlıklı olarak yapılmasını engelleyici hiçbir şeye izin vermeyeceklerini söyledi.

Amaçlarının seçimlerin huzur içinde geçmesini sağlamak olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'bizim hükümet olarak ilkemiz, 'barış içinde yarış'tır, seçimlerin barış içinde yarış şeklinde cereyan etmesidir, demokrasimizin gelişmesine, yükselmesine katkı sağlamasıdır' diye konuştu.

Alacakları tedbirlerle seçimlerin demokrasi şöleni olarak yaşanmasını ve hoşgörü ortamında yapılmasını sağlayacaklarını dile getiren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, şunları söyledi:

'Bu ortamın bozulmasına asla fırsat vermeyelim. Seçim ortamını lekeleyecek, zedeleyecek, tarafsızlığı bozacak, katılımı engelleyecek, vatandaşı baskı altında tutacak kimseye izin vermeyeceğiz. Bu güvenceyi veriyoruz. 

İllerdeki tedbirlerde emniyet ve jandarma teşkilatları koordine içinde hareket edecek. Güvenliğimizde bu işbirliği ve koordinasyon çok önemlidir. Seçim sürecinin huzur ve güven ortamında tamamlanması için il ve ilçe seçim kurulları başta olmak üzere adaylar ve diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışılacaktır.'

Seçimler öncesi gürültü ve görüntü kirliliği oluşmaması için önlem alacaklarını anlatan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'afiş, flama, pankart gibi malzemelerin asılması konusunda 298 Sayılı Kanun ve Yüksek Seçim Kurulu kararları doğrultusunda hareket edilecek. Özellikle ana yol ve kavşaklarda afiş ve pankartların asılmasının önlenmesini istiyoruz. Bu trafik güvenliği ve görüntü kirliliğinin önlenmesi açısından önemlidir' diye konuştu.

Önceki seçimlerde özellikle büyük şehirlerde afiş ve pankart asılması konusunda bir takım sıkıntıların yaşandığını kaydeden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, şu açıklamalarda bulundu:

'Gece yarısı bayrak ve flama asma yarışı yaşanıyor. Birbirlerinin bayraklarını koparıp indirirler. Şikayetler en çok bu konuda gelir. Her parti 'pankartlarımız parçalanıyor' diye ihbarda bulunur. Bu ilkeli yapılır ve her parti kendi hakkına razı olursa, mümkün olduğunca seçim büroları ve kendi binaları ile sınırlı kalırlarsa, daha adaletli olur ve haksız rekabet önlenmiş olur. Ayrıca tarafsızlık da sağlanmış olur. Bunu önemli görüyoruz.'

Siyasi partilerin ve adayların yasalar çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'mülki idari amirleri ve güvenlik birimlerimiz siyasi partilere ve adaylara çalışmalarında destek olacak. Engel olucu değil, çalışmaları özgürleştirici bir çalışma üslubu izleyeceğiz' dedi.

Vatandaşın siyasi tercihlerini engellemek için yapılacak tüm çalışmalara engel olacaklarını da anlatan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, şunları söyledi:

'Her vatandaşımızın 'kimse bana baskı yapamaz. Tüm çalışmaları takip ederim, oy sandığına geldiğimde de oyumu özgürce veririm. Buna kimse müdahale edemez' anlayışına sahip olmasını istiyoruz. Bu güvenceyi verirsek demokratik süreç işler. Biz bunu bugüne kadar verdik. Bundan sonra da bu güven devam edecek. Seçim sürecinde hassas yerlerin, seçim bürolarının, parti binalarının korunmasına özel önem vereceğiz. Seçim ortamını provoke edecek seçim çalışmalarına leke sürecek her tür ihtimali göz önüne alarak tedbirlerimizi alacağız. Özellikle siyasi parti genel başkanları ve yöneticilerinin katılacağı toplantı ve gezilerde tedbirler artırılacak. Mitingler çok önemli. Buralardaki tedbirler önemli. Vatandaşlarımız fazla güvenlik tedbiri alınıyor gibi duygulara kapılabilir. Güvenlik olsun, tedbir olsun. Bu konudaki tedbirleri artıracağız.'  

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığında seçimlerle ilgili merkezler oluşturulduğunu kaydeden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, illerde de emniyet müdürlüğü ve jandarma komutanlıkları bünyesinde seçim güvenliği ile ilgili birimler teşkil edildiğini söyledi.

Türkiye'de son dönemde suç türlerinde azalma yaşandığını da anlatan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Türkiye birçok ülkeden daha güvenli. Bunu sağlayan güvenlik güçlerine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum' dedi.

Toplantıya; Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı Hüseyin Güçlü, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, İller İdaresi Genel Müdürü Vasip Şahin ile Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı, Erzincan, Bayburt, Ardahan Valileri, İl Jandarma Komutanları ve İl Emniyet Müdürleri katıldı.

       İçişleri Bakanı Beşir Atalay toplantının ardından, Erzurum Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Merkezi’ni ziyaret etti. Sistem hakkında yetkililerden brifing aldı.
     
İçişleri Bakanı Beşir Atalay daha sonra, Erzurum Valisi Sami Bulut ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’i makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti.


2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı01  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı02  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı03  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı04  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı05  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı06  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı07  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı08  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı09  2009.02.12.Mahalli İdareler Seçimi Valiler Erzurum  Bölge Toplantısı10