ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011

T.C.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

NO: 2011/59

 

ANKARA -(16.08.2011)-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin şehit yakınları ve gazilere, Ankara Demirspor Tesisleri'nde bir iftar yemeği verdi.     

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmaya  'Şehitlerimizin bize yadigarı olan sevgili kardeşlerim sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum' diyerek başladı.

Şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, mübarek ramazan ayında şehit yakını ve gazilerle beraber olmaktan ve bu vesileyle şehitlerin aziz hatırasını yad etmekten bahtiyar olduğunu ifade etti.

'Bu akşamın manevi iklimi içinde inanıyoruz ki şehitlerimizin ruhaniyeti de bizimledir' diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Allah'ın Kuran-ı Kerim'de buyurduğu gibi şehitlerin diri olduğunu söyledi.   

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:

'Bizler için hayat sadece bu ölümlü dünya hayatı değildir. Asıl olan ebediyettir. Ve asıl olan ebedi hayatı kazanmak için burada nasıl bir hayat yaşadığımız ve emaneti sahibine nasıl teslim ettiğimizdir. Bizler için hayat sınavdır. Bu sınavın sonucunda ebedi mutluluğu kazandıkları kesin olanlar sadece şehitlerdir. Onların izini sürmek, hatırasını yaşatmak ve onlara layık olmak en büyük arzumuzdur. Şehitlerimiz ebedi huzuru hak etmişlerdir. Bize düşen ise onların emanetini hakkıyla korumak ve onlara layık olmaktır.

Sizlerin huzurunda, sizlerin karşısında biliyorum ki her söz fazladır. Bizim için dünyadaki en büyük acılardan biri insanın eşinden, evladından, kardeşinden ayrılmaktır. Siz şehit aileleri bu anlamda bize eşsiz dersler veriyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun. Böyle bir acı karşısında sabır ve metanetinizi, inancınızdan tevekkülünüzden vatan ve millet aşkınızdan aldığınızı iyi biliyoruz. Sizler bu ağır imtihandan başı dik çıkan insanlarsınız. Sizler vatanını milletini istiklalini savunma uğrunda gözünü kırpmadan şahadet gömleğini giymiş o kahraman yiğitlerin, kahraman ailelerisiniz. Yürek yakan cenaze merasimlerinde gözü yaşlı anne babaların izzetine, vakarına milletçe şahit oluyoruz. O metanetiniz, o vakarınız, o asil duruşunuz sonsuza kadar devam edecek, hele hele 'biz teröristleri sevindirmeyeceğiz' ifadelerinizdeki derinlik bizlere çok farklı bir istikamet çiziyor.

Tarih boyu en ağır ve en zor şartlar içinde dahi bu milletin esareti kabul etmemesi ve istiklalinden taviz vermemesinin temelinde bugün sizlerin temsil ettiği bu ruh vardır. Bu can bu bedende olduğu müddetçe bu ruhun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Zaman içinde bu milletin birlik ve beraberliğine, bu ülkenin bütünlüğüne kastedenlerin kimlikleri, hal ve hareketleri istediği kadar değişse de bu ruh değişmemiştir, değişmeyecektir. Bugün de sınır boylarında nöbet bekleyen askerlerimiz, şehirlerimizi bekleyen polislerimiz sadece hudutlarımızı, sadece şehirlerimizi değil, bin yıllık kardeşliğimizi, ülkemizin güvenliğini ve namusunu korumaktadır. Biliyoruz ki istiklalimiz, bayrağımız onların şerefle taşıdığı, hayatları pahasına koruduğu mübarek emanettir. Bu emanete asla halel getirmeyeceğiz.'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin uzun yıllardır milletin birliğine, beraberliğine, insanların dostluğuna, kardeşliğine kast eden terör belasıyla mücadele ettiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'cinayet odağı' olarak nitelediği terör örgütünün asıl amacının ülkenin birliğini, beraberliğini ve bütünlüğünü bozmak, insanların huzurunu kaçırmak olduğunu ifade ederek, menfur eylemleri gerçekleştirenlerin öncelikle insanlar arasındaki kardeşlik hukukunu ortadan kaldırmak istediklerini söyledi.

Terör örgütünün, insanların birbirine düşman olması halinde ülkenin bütünlüğünün artık korunamayacağını düşündüğünü ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, örgütün Türkiye'yi emellerine sürüklemek için cinayetler tasarladığını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bu ülkede toplumsal barışın tesisi yolunda ne zaman bir büyük adım atılsa hemen bu kanlı çeteler kirli oyunlarına başlıyorlar. Barış ve huzur ne kadar memleketimizin her köşesinde hissedilse, barış ve huzurdan huzursuz olan taşeronlar tetikçilerini sahneye sürüyorlar. Türkiye ne zaman yaralarını saracak olsa, terörden büyük acılar çeken vatandaşlarımız 'barış geldi, huzur göründü' diyecek olsa tetikçiler derhal sahneye çıkıyorlar. Taşeronlar, tetikçiler, masum insanların yollarına mayın döşüyorlar. Bir benzin istasyonunda çocuklarının nafakasını temin eden insanlardan haraç istiyor, vermeyince kurşunluyorlar. Birazdan insanları namaza, kurtuluşa çağırmak için hazırlanan bir imamı seher vaktinde cami avlusunda merhametsizce öldürüyorlar' diye konuştu.

Kanla beslenen terör örgütünün Türk insanını öfkelerine esir etmek istediğini vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

'Buradan açıkça ilan ediyorum, bu yanlış hesaplar hiçbir zaman tutmayacaktır. Bu hain terör çetelerinin bu ülkeyi bölmeye, bu ülkenin insanlarını birbirine düşman etmeye gücü asla yetmeyecektir. Bu kaya gibi sağlam millet nifak çıkaranın, fitne çıkaranın istediği şeyi yapmayacaktır. Bu iman dolu kalpler birbirine düşmeyecektir. Umduklarını asla bulamayacaklardır. Bir öleceğiz ama bin dirileceğiz. Ne şimdi ne de başka bir zaman bunu sadece bu oyunun oyuncuları olmuş terör taşeronları duysun diye değil, kendi çıkarları için perde arkasından yönlendirenlerin de duyması için söylüyorum. Bu alçak planlar asırlar boyunca nice badireleri birlikte atlatmış, cumhuriyeti birlikte kuran, demokrasiyi birlikte geliştiren bu milletin inancı, dirayeti, vakarı, asaleti karşısında un ufak olacaktır. Bu devlet, bu ülke, bu memleket, bu vatan, bu millet bütünlüğünü daima muhafaza edecektir. Asırlar boyunca bir olmuş, kardeş olmuş, yoldaş olmuş, gönüldaş olmuş insanlarımızı birbirine düşman edemeyecekler. Buna hiç izin vermeyeceğiz, tek tek insanlarımız izin vermeyecek ama hepsinden önemlisi buna şehitlerimiz ve geride bıraktıkları aziz hatıraları izin vermeyecek onların temiz ruhları bu ülkenin her köşesini, bu milletin namusunu sonsuza kadar koruyacaktır.'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokrasiden, hukuktan, adaletten geri adım atmadan 74 milyon kişinin emniyetini, huzurunu, mutluluğunu koruyacaklarını vurguladı.

'Bizler hiçbir zaman o gözü dönmüş caniler gibi düşünemeyiz' diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, öfkelerine ve intikam hislerine yenik düşmeyeceklerini söyledi.

Terörü minimize etme kararlılıklarının tavizsiz bir şekilde süreceğini vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Şehitlerimizin emanetine leke sürdürmeyeceğiz. Gencecik evlatlarımızın bu kirli oyunun kurbanı olmasına göz yummayacağız. Buna izin veremeyiz. Günün gelişen şartları içinde mücadele yöntem ve stratejilerimizi yenileyerek Allah'ın izniyle bu işin üstesinden geleceğiz. Herkes bundan emin olsun. Milletimiz müsterih olsun. Yeni bir dönem başlıyor. Milletimiz, vatandaşımız hiçbir kutsalı olmayan o cinayet şebekesinin bertaraf edileceğini görecektir. Meşrutiyet çizgisine gelmek isteyenler, meşrutiyet çizgisinde kalmak isteyenler şimdiden pozisyonlarını almalıdırlar. Hiçbir siyaset birlik ve bütünlüğümüzden, kardeşliğimizden önemli değildir. Herkesin, günlük siyasetin kaygılarını bir tarafa bırakarak bu kararlı mücadelemize destek olmasını bekliyor, bunu içtenlikle temenni ediyorum. 74 milyon huzur ve mutluluk istiyor. Demokrasiden özgürlüklerden geri adım atmadan bu meseleyi halledeceğiz. Bütün devlet birimlerimizle birlikte bunun hazırlığını en ince ayrıntısına kadar yapıyoruz. Sıcak bölgelerde profesyonel kadroların görev alması için hazırlıklar son safhasına gelmiş durumda. Emniyet teşkilatımız da bu alanda bütün eğitilmiş personeliyle bu mücadelenin içinde yer almıştır, yer alacaktır. Bütün güvenlik güçlerimiz koordinasyon içinde uyumlu ve ortak bir hedefe yönelik mücadelelerini yürütecektir. İnşallah bu yeni anlayışın hayırlı sonuçlar doğuracağını hep birlikte göreceğiz. 

Yine söylüyorum, biz bu ülkede 'tek millet, tek bayrak, tek vatan' dedik ve bu yola böyle devam edeceğiz. 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızın üstünde asla ve asla ameliyat yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Kimse bu tür kuru hayaller içine girmesin. Burada böyle bir operasyona kimse de boşu boşuna tevessül etmesin.'

İftarda bir konuşma yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de, tüm şehit yakınları ve gazilerin ramazan ayını tebrik etti.

Şehit aileleri ve gazilerin en değerli varlıkları olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 'Sizler eşinizi, oğlunuzu, babalarınızı bu vatan için şehit verdiniz. Bunun dünyada herhangi bir karşılığı söz konusu olamaz. Bundan daha kıymetli, daha büyük fedakarlık da olamaz. Bunların kahramanlıkları ve fedakarlıkları bizim varlık sebebimiz olmuştur ve bizler, sizler için ne yaparsak yapalım, bunun karşılığını ödeyemeyiz. Sizlerin hakkını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Sizler bizim başımızın tacısınız ve hepinizin başımızın üstünde yeri vardır' diye konuştu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, şehit yakınları ve gazilerin haklarına en iyi şekilde sahip çıkabilmek için ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

'Bu çalışmaları yürütmek üzere bakanlığımız bünyesinde Şehit ve Gazi İşlemleri Daire Başkanlığı ve valiliklerimiz bünyesinde de şehit ve gazi işlemleri şube müdürlükleri oluşturulmuştur. 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen referandumla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda bu alanda değişiklik yapılmış harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazilerimize şükran borcumuzun bir ifadesi olarak daha fazla hak ve imkan sağlanmasına yönelik pozitif ayrımcılık yapılabilmesinin anayasal dayanağı oluşturulmuştur. Bu kapsamda, ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşlarımız, şehit yakınları ve gazilerimizle bir araya gelinmiş sorun, ihtiyaç ve beklentiler konusunda gerekli çalışmalar yapılmıştır. Huzurunuzda bir kez daha ifade etmek istiyorum, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şehit yakınları ve gazilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması için ve sorunlarının giderilmesi noktasında yapılan çalışmalar, talimatlarınız doğrultusunda büyük bir hassasiyetle yürütülmeye devam edecektir.'

'AK Parti hükümetleri olarak partimizin kurulduğu günden bu yana vatanın bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği hep önceliklerimiz arasında olmuştur' diyen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bu alandaki çalışmalarımızı, hep demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeden yürüttük ve yürütmeye devam edeceğiz. Bizim bu anlayışımız bazıları tarafından yanlış ve bazıları tarafından da eksik yorumlanmıştır. Şunu ifade etmek istiyorum, Türkiye'nin milli birlik ve bütünlüğüne, huzur ve güven ortamına, ekonomik ve sosyal gelişmesine kast eden bölücü terör örgütüyle mücadelemiz siyasi, ekonomik, kültürel boyutları ile güvenlik alanında en üst düzeyde kararlılıkla devam etmektedir ve devam edecektir.'

Şehit ve gazi ailelerine de seslenen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

'Burada acılarınızı tazelemek istemiyorum. Biliyorum hepinizin yüreği yaralıdır. Ateş düştüğü yeri yakar ama biz biliyoruz ki dinimiz şehitliğe büyük önem vermiştir. Bizim inancımızda şehitlik en üstün mertebedir. Şehitler Yüce Allah'ın, Yüce Peygamberimizin övgüsüne mazhar olmuşlardır ve cennetle müjdelenmişlerdir. Şehitlik, peygamberlikten sonra gelen en büyük manevi rütbedir. Biz buna inanıyoruz. Bu inancımız, acımızı dindiriyor ve hafifletiyor. Allahuteala, hepinize sabır ve dayanma gücü versin ve vermektedir ve bir daha asla hiçbirinize acılar yaşatmasın.'

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben de 'Sayın Başbakanım, teşrif ettiğiniz sofra bir zengin sofrası değildir, bir fakir sofrası da değildir. Bu sofra gönlü zengin, yüzü biraz üzüntülü ama alnı ak ve başı dik insanların sofrasıdır. Bu sofra gönül sofrası, bu sofra aziz vatanımızın sahiplenildiğinin sofrasıdır. Bu sofra yüce milletimizin duruşunun sofrasıdır. Bu sofra şehitler sofrasıdır. Bu sofra gaziler sofrasıdır' dedi.

Şehit çocuklarına oyuncak, büyüklere de çeşitli hediyelerin verildiği iftarda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, iki şehit yakınıyla aynı masada orucunu açtı.

İftara, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile 2 bin 300 şehit yakını ve gazi katıldı.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011  ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLE İFTAR 16.08.2011