İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA

T.C.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

NO: 2012/16

 

ANKARA - (22.02.2012) - Resmi temaslarda bulunmak ve iki ülke arasındaki işbirliği konularını ele almak amacıyla Gürcistan’da bulunan İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Gürcistan İçişleri Bakanı Sayın Vano Merabişvili ile bir araya geldi.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen ikili görüşmenin ardından İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin ile Gürcistan İçişleri Bakanı Sayın Vano Merabişvili, 'Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan Hükümeti arasında suçla mücadelede işbirliği'ni öngören mutabakat zaptını imzaladı.

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin ile Gürcistan İçişleri Bakanı Sayın Vano Merabişvili tarafında imzalanan ve özellikle suçla mücadeleyi kapsayan söz konusu mutabakat zaptı; iki ülkenin uluslararası terörle mücadele, sınır aşan suçlarla mücadele, organize suçlarla ve göçmen kaçakçılığı ile insan ticaretine karşı mücadele, uyuşturucu maddeler ve türevleri ile mücadele, yasa dışı göçle mücadele, siber suçlarla mücadele ve yasa dışı geçişler ve sahtecilikle mücadele gibi konuları kapsıyor.

Mutabakat zaptında, ayrıca toplantıların ve eğitimlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağı gibi maddeler de yer alıyor.

İmza töreninin ardından basın mensuplarına bir açıklamada bulunan ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendiren İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Gürcistan ile Türkiye arasında yakın işbirliği ve kardeşlik ilişkilerinin mevcut olduğunu ifade ederek, 'İki ülke bugüne kadar aralarındaki konuları görüşerek, değerlendirerek aşmayı başarmıştır' dedi.

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, iki ülkenin derin tarihi ve kültürel değerlere sahip olduğunu ve aynı zamanda sınırdaş olan iki ülkenin arasında çok yakın işbirliği ve kardeşliğin söz konusu olduğunu bildirdi.

Gürcistan ile değişik alanlarda işbirliğinin mevcut olduğunu belirten İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, 'Biraz önce güvenlik alanında da bir mutabakat zaptı imzalamış bulunmaktayız. Bundan dolayı da son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim'dedi.

Gürcistan'da dostça karşılandıklarını ifade eden İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, sözlerine şu şekilde devam etti: 

'Gürcistan İçişleri Bakanlığı'nı ziyaretle başlayan temaslarımız gün boyu Adalet Bakanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Başkanlığını ve sayın Başbakanı ziyaretle devam edecektir. İnanıyorum ki, sayın meslektaşımla birlikte gün boyu gerçekleştireceğimiz birliktelik, iki ülke arasındaki her türlü ilişkiye, siyasi ve ekonomik ilişkilere, halklar arası dostluğun gelişmesine önemli bir katkı sağlayacaktır. İki ülke bugüne kadar aralarındaki konuları görüşerek, değerlendirerek aşmayı başarmıştır. Ve Kafkasların kilit ülkesi Gürcistan ile Asya-Avrupa arasında Avrasya ülkesi olarak Türkiye, dünyaya örnek bu ikili çalışma sürecini bundan sonra da hep başarı ile devam ettirecektir.'

Ayrıca Merabişvilin'in çalışmalarını yakından takip ettiğini ve yerinde görmekten de memnuniyet duyduğunu sözlerine ekleyen İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Merabişvili'yi Türkiye'ye davet etti.

Gürcistan İçişleri Bakanı Sayın Vano Merabişvili ise, davet için Bakan Şahin'e teşekkür ederek, memnuniyetini dile getirdi.

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Gürcistan İçişleri Bakanı Sayın Vano Merabişvili ile görüşmesinden sonra temasları kapsamında yer alan Polis Akademisini ziyaret etti.

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, burada yaptığı konuşmada, Gürcistan'a büyük önem verdiklerini ifade ederek, Gürcistan ile Türkiye'nin çok derin tarihe ve ortak kültüre sahip iki komşu ülke olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, 'Bu ülke bizim için, yani Türkiye için özel bir önem taşımaktadır. Siyasi ilişkilerimiz, sosyolojik yakınlıklarımız ve ekonomik işbirliğimiz itibariyle iki ülkenin birbiriyle çok yakın alakaları vardır' dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın yöneticilerinin de kendisine ziyareti sırasında eşlik ettiğini belirten İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, 'Türkiye'de polis akademisinde eğitim görmüş Gürcü polis yöneticileri ve polis görevlileriyle birlikte olmak bizim için ayrı bir onur vesilesidir' diye konuştu.

Eğitimin her konuda olmazsa olmaz bir önem taşıdığını söyleyen İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, şunları kaydetti:

'Hayatın her alanı eğitimle temellendirilirse ve eğitilmiş insanlarla yönetilirse o zaman çok daha düzenli ve başarılı bir şekilde yönetilir. Eğitimin sonu yoktur ve herkes eğitilmelidir. Eğitimin içeriği sürekli değişmektedir ve o değişim de takip edilmelidir. Biz de Türkiye'de bir uygulama bakanlığı olmakla birlikte, bakanlığımız güvenlik personelinin eğitimine hem jandarma, hem de polis kesimleri olarak büyük önem vermekteyiz. Ve bu eğitim kurumlarımızı Gürcistan örneğinde olduğu gibi dünyanın pek çok bize ilgi gösteren ülkesiyle de paylaşmaktan onur duymaktayız.'

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, 'Gürcistan ziyaretimizin her bölümü, her kurum ziyareti bizim için değer taşımaktadır. Ancak en akılda kalanı ve bizi belki de en etkileyecek olan bölümü bu değerli Akademiyi ziyaretimiz olacaktır' dedi.

Polis Akademisi Rektörü Sayın Hatiya Dekanoidze, Akademinin çalışmaları ile ilgili İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’e bilgi verdi.

Polis Akademisi Rektörü Sayın Hatiya Dekanoidze, Akademilerinde Türkiye'de eğitim almış kişilerin de çalıştığını söyleyerek, 'Bugün salonda Türkiye'de eğitim gören kişiler bulunuyor. Onlar Türkiye'de eğitim aldı ve bugün Gürcistan için hizmet ediyor, bunun için Türkiye'ye teşekkür ediyorum'dedi.

Polis Akademisi Rektörü Sayın Hatiya Dekanoidze, daha sonra İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’e Polis Akademisinin Fahri Diplomasını verdi.
 

İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA  İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA  İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA  İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA  İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA  İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA  İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA  İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA  İÇİŞLERİ BAKANI SAYIN İDRİS NAİM ŞAHİN GÜRCİSTAN'DA