İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in TBMM Genel Kurul Bütçe Konuşması

T.C.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

NO: 2012/112

 

ANKARA - ( 13.12.2012 )- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, TBMM Genel Kurulunda; İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Md, Jandarma Genel K, Sahil Güvenlik K. 2013 Yılı Bütçeleri ile ilgili bir konuşma yaptı.

Güvenlik hizmetindeki ilkelerinin hukukun üstünlüğü, açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik olduğunu belirten İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, vatandaş memnuniyetini en üst düzeyde sağlamayı hedeflediklerini söyledi. 

Suçla mücadelede önleyici tedbirlere ağırlık verdiklerini dile getiren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, toplum destekli polislik uygulamasının başarıyla uygulandığını ifade etti. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türkiye'de dünyaya örnek gösterilen 11 polis, 4 jandarma kriminal laboratuvarının faaliyette olduğunu, MOBESE uygulaması sayesinde çok sayıda olayı aydınlattıklarını vurguladı.

Planlı operasyonlarla organize suç örgütlerinin etkisiz hale getirildiğini, bu sayede vatandaşın devlete güveninin pekiştirildiğini dile getiren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, aile içi şiddete karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini belirtti. 

Nitelikli personel istihdamının öncelikleri olduğuna değinerek, personelin yüzde 85'inin yükseköğrenim gördüğünü söyleyen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 2013'te polis meslek yüksekokullarından 8 bin 400, diğer kurslardan 4 bin 40 olmak üzere 12 bin 440 yüksekokul mezunu polis memurunu teşkilata kazandıracaklarını açıkladı. 

Başka ülkelerin personeline eğitim verdiklerini de ifade eden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile bugün Sivas'a gittiklerini ve kentte 500 Afgan polisine eğitim verildiğini belirtti. 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, organize suç örgütleri ve kaçakçılık suçlarıyla mücadelenin en etkili mücadele alanları olduğunun altını çizerek, 'Yaptığımız çalışmalarla toplum yapısını çürüten her türlü illegal yapıların cesareti kırılmış, kamu düzenini bozmaya yönelik pek çok suç, operasyonlar sayesinde işlenmeden önlenmiştir' diye konuştu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede gösterilen başarı sayesinde Türkiye'nin transit ülke olmaktan çıktığına işaret ederek, uluslararası suç örgütlerinin yeni rota aradığını söyledi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, uluslararası raporlar ve platformlarda Türkiye'nin bu başarısından söz edildiğini bildirdi. 

Terör örgütünün uyuşturucu ticaretinden önemli finansman kaynağı sağladığına dikkati çeken İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, operasyonlarla uyuşturucu ticaretinden sağladığı finansman desteğinin engellendiğini vurguladı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, terörle her alanda kapsamlı ve çok boyutlu mücadele gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu: 

'Terörle mücadelede operasyonel faaliyetlerle birlikte terörü besleyen kaynakların kurutulması ve sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik önleme ve bilgilendirme çalışmalarına ağırlık vermekteyiz. Son dönemde istihbari çalışmalar doğrultusunda, şiddet eylemlerini artıran bölücü terör örgütüne karşı operasyonel faaliyetler etkin ve başarılı bir şekilde devam ettirilmektedir. İçişleri Bakanlığı olarak önümüzdeki süreçte de PKK/KCK bölücü terör örgütüyle ve diğer bölücü örgütlerle mücadelemiz, güvenlik güçlerimizin her zamanki fedakarlığı ve üstün hizmet anlayışıyla ve kararlılıkla sürdürülecektir. Mücadele, terör örgütü eylem yapamaz hale gelinceye kadar, kan dökemez, insan öldüremez hale gelinceye kadar, Türkiye topraklarında son terörist kalmayıncaya kadar sürdürülecektir. 

Bu mücadele yerine göre silaha karşı silahla, yerine göre ekonomik, sosyal içerikli mücadele olarak yürümektedir. Terörle mücadele sadece teröristlerin eylemlerine karşı mücadeleden ibaret değil. Terör örgütü ülkede ve dünya da bazı çevrelerden destek görmektedir. Bu desteğin kimin tarafından ne zaman verileceğini, verildiğini tespit etmek bazen terör örgütünün militanlarını yakalamaktan daha da zor olmaktadır. Terörle mücadelemizi yürütürken, arkamızda kimin hangi tezgahı kurduğunu, hangi iftirayı kaleme aldığını bilmemiz bazen mümkün olmamakta. Ama ortaya düşenler, yazılanlar, çizilenler yeteri kadar kendini ele vermeye kafidir.' 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 27 bin çocuğun kayıp olduğu haberlerine de değindi. Haberlerin yalan olduğunu ifade eden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, milletvekillerinin de bu rakamları dile getirdiğini söyledi. 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 2008-2011 yıllarını kapsayan 4 yıllık dönemde 27 bin çocuğun kaybolduğunu dile getirerek, 'Bu kayıp çocuklar, kayda alındıktan sonra bulunmuştur. 27 bin çocuk önce kayıp raporuna bağlanmış, daha sonra da bulunmuştur. Kaybolduktan sonra bulunan çocuk sayısı 27 bindir. Jandarma ve polis bölgesi dahil bugün itibarıyla kayıp çocuk sayısı bin 142. Bu konudaki haberler ve bu haberleri tekrarlayanların sözleri radikal bir yalandır' diye konuştu.

Biber gazının raf ömrünün 4 yıl olduğunu belirten İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 'Raf ömrü 4 yıl olan biber gazını 18 yıl stoklayacak kadar öngörüsüz değiliz. Eğer böyle yaptıysak, bundan şikayet etmemeniz lazım. 5. yılda o gazlar etkisiz olacak demektir' ifadesini kullandı.